Shangri-La

Polska moda A.D. 2015

Sytuacja w  polskiej branży mody osiągnęła poziom, który można nazwać modową  legendarną   krainą Shangri-La. Odbieramy wreszcie po kilkudziesięciu latach prymat Italli  . Ale do rzeczy :

1.Absolwenci licznych szkół projektowania w Polsce -wzorem Saint Martins w Londynie czy florenckiej Polimody zaraz po obronie dyplomów dostają propozycje pracy w największych studiach projektowych na całym Świecie z pracowniami  Alexandra McQueena , Salvatore Ferragamo , Prady. Wielu z nich zostaje w pracowniach czołowych polskich marek notowanych od paru lat także na nowojorskiej giełdzie. Nieliczni pechowcy muszą zadowolić się pracą w mało znanych firmach ,szyjących pod obcą marką na rynki wschodnie. Wielu z nich po kilku latach ciężkiej  pracy niejednokrotnie po 14 godzin dziennie rozpocznie własną karierę i   wybuduje samodzielnie swoje imperia modowe .

2.Projektanci o ugruntowanej w kraju marce ,którzy pierwsi tworzyli podstawy  polskiego design, od kilku lat żyją w dostatku i konsumują  swoje majątki. Budują kolejne sieci butików, wykupują kamienice ma Mokotowskiej i Wilczej i inwestują w domy letnie na greckiej Lefkadzie tuż obok letniej rezydencji  Armaniego i nieco bardziej rozmyślnie od duetu D&G  lokują  miliony euro w rajach podatkowych lub inwestują w nieruchomości. Ich butiki zalewają cały Świat. Do znanych  i największych   outletów  pod Warszawą ,Kolonią i Florencją przyjeżdżają autobusy głodnych mody bogatych Rosjan i Chińczyków, gotowych godzinę stać na słońcu, aby tylko dostać się do środka i zostawiać na zakupach miliony dolarów miesięcznie.

3.Projektanci są oczkiem w głowie  organizacji promujących polską kulturę, w której moda zajmuje podobnie jak we Włoszech poczytne miejsce. Polscy projektanci promują Polskę na Wystawie Światowej, są wizytówką misji rządowych ,a ich pokazy realizowane w różnych częściach świata promują polski przemysł modowy i polską kulturę. Większość ważnych imprez promujących Polskę opiera się o modę.

4.W Polsce działa czynnie ponad 240 dziennikarzy modowych pokonując w tym rankingu dotychczasowego lidera-Hiszpanię. Relacje z pokazów zalewają nie tylko media w Polsce, ale są także publikowane w wielu topowych wydawnictwach europejskich a także na kontynencie amerykańskim, szczególnie zaś na prestiżowym rynku rosyjskim, ukraińskim i coraz częściej azjatyckim.

5.Polske marki Reserved i Big Star skutecznie wypierają z rynku europejskiego i amerykańskiego takich potentatów jak ZARA czy GAP, dowodząc ,że nasz kraj też potrafi wykształcić markę globalną w tej branży .

6.Rosyjski import odzieży luksusowej z Polski przewyższył ten z Włoch i stanowi obecnie ponad 65% całego importu konfekcji damskiej na ten rynek. Polskie butiki zdominowały okolice luksusowego Placu Czerwonego i ulicy Twerskiej w Moskwie.

7.Rozwija się szkolnictwo wyższe. Powstają kierunki managerów mody, agentów branży odzieżowej, każdego roku mury uczelni opuszczają setki młodych wilków wchłanianych natychmiast do modowych brandów budując ich strategiczne ekspansje na inne rynki. W rankingach polskie uczelnie przerastają tak znane szkoły jak Niederrhein Hochschule w Monchengladbach choćby…

8.Pokaz marki Macieja Zienia w Pekinie ściągnął ponad 4 tyś osób z topu towarzyskiego i medialnego .Transmisję online w sieci obejrzało ponad 34 mln Chińskich fashionistów . Sprzedaż w jego salonach w Hong Kongu i Tai Pei przekroczyła wolumen sprzedaży salonów Louis Vuitton.

9. W Warszawie  dzięki staraniom prezydenta Miasta stołecznego Warszawy powstało muzeum historii polskiej mody. Przypomniano tak zacne nazwiska i autorytety jak Jerzy Antkowiak, Barbara Hoff,  a także twórców pierwszych domów mody „Moda Polska” i „Telimena”. Frekwencja w pierwszym miesiącu przekroczyła najśmielsze oczekiwania .

10.Polscy projektanci żyją ze sprzedaży setek i tysięcy sztuk odzieży, perfum, dodatków, akcesoriów sygnowanych ich imieniem. Nikt już nie pamięta czasów, kiedy jedynym bądź głównym źródłem utrzymania designera był sponsor kolekcji i pokazu . Do dziś na aukcjach internetowych pojawiają się pojedyncze kreacje z tego okresu przebijając cenami dzieła Van Gogha.

11.Rząd Chiński finansuje program szkoleniowy, w ramach którego tysiące pracowników fabryk w Azji uczy się języka polskiego. Kadra menadżerska  szkoli się w polskich uczelniach w Poznaniu, Łodzi, Krakowie i Warszawie.

12.Obok Polskiej szkoły plakatu czy polskiej szkoły filmowej dorobiliśmy się marki polskiej szkoły designu. O polskich projektantach mówi się częściej w Hollywood niż o Kamińskim, Idziaku, Sobocińskim, Bartkowiaku, Sekule, Wolskim czy Edelmanie, a większość gwiazd przed rozdaniem nagród Akademii Filmowej przylatuje na miary do atelier polskich projektantów. Ponad połowa kreacji czerwonych dywanów w Hollywood, Cannes, Wenecji czy Berlinie pochodzi z Polski. W tym względzie wyprzedziliśmy Italię i Francję.

13.Polski Mercedes Fashion Week podczas 8 dni promuje ponad 80 kolekcji polskich projektantów. Pokazy odbywają się w kilku miejscach Łodzi, z czego największe pokazy dla ponad 2500 gości w tym ponad 300 dziennikarzy zagranicznych –odbywają się w przebudowanej na ten cel Sali EC1 –największej w tej części Europy Sali przystosowanej do pokazów mody. Większość Fashion Weeks skupionych  w grupie IMG ustala kalendarze swoich wydarzeń w porozumieniu z polską edycją.

14.Mokotowska i Wilcza w Warszawie oraz Piotrkowska w Łodzi rywalizują w kategorii najdroższej ulicy na Świecie. Trzecie miejsce jak zwykle przypada kultowej Fifth Avenue w Nowym Jorku.

15.Okładki Vogue , Vanity Fair ,Elle, Harper’s Bazaar zdominowały polskie modelki często występujące w stylizacjach polskich projektantów m.in Łukasza Jemioła ,MMC, Joanny Startek…..

16.Ania Rubik , JAC i Anna Jagodzińska wystąpiły w teledysku będącym remake słynnego „Freedom” Georga Michela .

17.Znana polska firma ,szyjąca latami usługowo miliony garniturów dla marek Boss, Ermenegildo Zelda i  Cerruti, wykupiła w tym roku pakiet większościowy tej ostatniej. Zarząd firmy zdominowali polscy specjaliści od marketingu mody ,absolwenci cenionej na całym Świecie szkoły Koźmińskiego zaś dyrektorem artystycznym Cerruti został Tomasz Ossoliński.

18.Prezydent Polski podpisał traktat o ustanowieniu specjalnego mostu powietrznego z Pekinem, przez który codziennie wysyłane są transporty luksusowej odzieży eksportowanej do Chin. Polskie Linie Lotnicze Lot zakupiły w tym celu kolejne 5 Dreamlinerów . Kanał ten uzupełnia zapotrzebowanie komunikacyjne linii kolejowej Pekin -Łódź ,która nie nadąża z obustronną realizacją transportów towarów ..

19.Poznański Tydzień mody podpisał umowę o wspólnej realizacji czołowej imprezy Bred and Butter na terenie Poznania. Podobne decyzje planują organizatorzy targów Premium i Panorama w Berlinie oraz CPD Dusseldorf. W Polsce już nikt nie pamięta imprez jarmarcznych szumnie wówczas nazywanych targowymi ,na których szczytem możliwości było sprzedanie kilkunastu sztuk z kolekcji.

20.Rynek świetnie prosperujących firm mołdawskich specjalizujących się dotąd w przeszyciach dla największych światowych domów mody w całości niemal zdominowały zlecenia z Polski. Po przyjęciu Mołdawii do Unii Europejskiej prawdopodobnie połowa z nich będzie spółkami z kapitałem polskim.

21. Polskie marki entuzjastycznie zdobywają serca dziennikarzy  i po wielu latach nieobecności w mediach. „Moda na polskie” nie jest to jedynie objawem patriotyzmu konsumenckiego ,jaki dominuje w innych krajach Europy ,ale w dużej mierze zasługą znakomitych kolekcji, świetnej jakości szycia i znakomitego marketingu firm. Wiele z nich (Hexe, DeniCler, Monnri, Simple, Solar, Aryton, Vistula ,Batycki, Wólczanka, ) łączy swe siły i na największych targach w Moskwie, Miami, Dubaju, Szanghaju, występując wspólnie  w tzw. polskich pawilonach. Obroty tylko tych  dziesięciu największych przekroczyły w ubiegłym roku 12 mld Euro …

22. Trzy największe portale sprzedające odzież ,głównie projektancką ,osiągnęły w ubiegły roku rekordowy wzrost notowań na warszawskim parkiecie. W tym roku emisje akcji na rynku równoległym zapowiedziały dwa kolejne.

Czy to gorączka pofashionweekowa mnie dopadła czy udar mózgu ktoś zapyta? Nie. Dzisiaj to raczej pobożne życzenia ,ale z drugie strony czemu nie, skoro innym się to udało. Na niektóre zwycięstwa może trzeba czekać kilkadziesiąt lat…

Mimo wszystko  bardziej to prawdopodobne niż polski rynek haute couture.

J.K.

 

 

Reklamy

7 uwag do wpisu “Shangri-La

  1. to juz w 2015? to biorę się do roboty. Bardzo mi sie ta wizja podoba, poza paroma punktami:)

  2. co za bzdury ! Pan wypisuje

  3. “Jeśli masz marzenie, musisz je chronić. Ludzie nie potrafią czegoś sami zrobić, więc mówią, że Ty też nie możesz. Jeśli czegoś chcesz, to zdobądź to. Kropka.” A’propos punktu 2. to życzę Ci kamienicy na Pietrynie.

  4. Swoją drogą wyznaczyłeś punkty, które należy osiągnąć – teki biznesplan dla naszego państwa.

  5. Bardzo mnie bawi jak bardzo nierealne i odważne to się wielu wydaje. Ale własnie stawianie wewnętrznych ograniczeń tworzy granice w działaniu.Jeśli marzysz aby zarabiać 2000 zł to nigdy nie zarobisz więcej bo sobie takie granice narzuciłeś itd…Ale Ty akurat wiesz ,że moze być inaczej.Pozdrawiam.J

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s